ZTE Grand X Max 2 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | ZTE |
| Model | Grand X Max 2 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2016 |
| Status | 2016 May |
| Dimentions | 164.1 x 83.8 x 8.9 mm (6.46 x 3.30 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 6.0 inches, 99.2 cm |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Octa-core (4×1.5 GHz Cortex-A53 & 4×1.2 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| GPU | Adreno 405 |
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
| Single Camera | 5 MP |
| Dual Camera | 13 MP AF |
| Video Camera | 1080p@30fps |
| Camera Features | LED flash HDR panorama |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Colours | Blue |
| Approx Price in EUR | 210 |
| Year | 2016 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your ZTE Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your ZTE Grand X Max 2 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most ZTE Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your ZTE Grand X Max 2 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.