LG Optimus G E970 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Model | Optimus G E970 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Network Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps LTE Cat3 100/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Dimentions | 130.8 x 71.6 x 8.4 mm (5.15 x 2.82 x 0.33 in) |
| Weight g | 147.1 |
| Weight oz | 5.19 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 4.7 inches, 62.9 cm |
| Display Resolution | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~318 ppi density) |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| GPU | Adreno 320 |
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
| Single Camera | 1.3 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes with A-GPS S-GPS GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Non-removable Li-Po 2100 mAh battery |
| Standby | Up to 324 h |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Colours | Black |
| Approx Price in EUR | 250 |
| Year | 2012 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your LG Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your LG Optimus G E970 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most LG Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your LG Optimus G E970 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.