Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL tablet repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Asus |
| Model | Zenpad 3 8.0 Z581KL |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 18(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2016 |
| Status | 2017 January |
| Dimentions | 205.4 x 136.4 x 7.6 mm (8.09 x 5.37 x 0.30 in) |
| Weight g | 320 |
| Weight oz | 11.29 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 7.9 inches, 193.3 cm |
| Display Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Hexa-core (4×1.4 GHz Cortex-A53 & 2×1.8 GHz Cortex-A72) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| GPU | Adreno 510 |
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 4 GB RAM |
| Single Camera | 2 MP |
| Loud Speaker | Yes with stereo speakers |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes with A-GPS GLONASS |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Non-removable Li-Po 4680 mAh battery (18 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Colours | Black |
| Approx Price in EUR | 280 |
| Year | 2016 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Asus Tablet, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL Tablet is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Asus Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Asus Zenpad 3 8.0 Z581KL directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.