Motorola DROID 4 XT894 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Motorola |
| Model | DROID 4 XT894 |
| Network Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Network Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps LTE HSPA |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Dimentions | 127 x 67.3 x 12.7 mm (5.0 x 2.65 x 0.5 in) |
| Weight g | 178.9 |
| Weight oz | 6.28 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 4.0 inches, 44.1 cm |
| Display Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
| Single Camera | 1.3 MP |
| Video Camera | 720p |
| Camera Features | LED flash |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Non-removable Li-Ion 1785 mAh battery |
| Standby | Up to 204 h |
| Talk Time | Up to 12 h 30 min |
| Colours | Black |
| Approx Price in EUR | 260 |
| Year | 2012 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Motorola Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Motorola DROID 4 XT894 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Motorola Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Motorola DROID 4 XT894 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.