Nokia X1-00 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Nokia |
| Model | X1-00 |
| Network Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Dimentions | 112.2 x 47.3 x 16 mm, 73.2 cc (4.42 x 1.86 x 0.63 in) |
| Weight g | 91.1 |
| Weight oz | 3.21 |
| SIM | Mini-SIM |
| Display Type | TFT 65K colors |
| Display Size | 1.8 inches, 10.2 cm |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1320 mAh battery (BL-5J) |
| Standby | Up to 1466 h |
| Talk Time | Up to 13 h |
| Music Play | Up to 38 h |
| Colours | Orange, Ocean blue, dark gray |
| Approx Price in EUR | 40 |
| Year | 2011 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Nokia Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Nokia X1-00 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Nokia Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Nokia X1-00 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.