vivo V20 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | vivo |
| Model | V20 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| Announced | 2020 September 30 |
| Status | Available. Released 2020 October 19 |
| Dimentions | 161.3 x 74.2 x 7.4 mm (6.35 x 2.92 x 0.29 in) |
| Weight oz | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.44 inches, 100.1 cm |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| OS | Android 11, Funtouch 11 |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| GPU | Adreno 618 |
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| RAM | 128GB 8GB RAM |
| Single Camera | 44 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Triple Camera | 64 MP f/1.9 26mm (wide) 1/1.72″ 0.8µm PDAF |
| Video Camera | 4K@30fps 1080p@30fps gyro-EIS |
| Camera Features | HDR |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes with A-GPS GLONASS GALILEO BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | Fast charging 33W |
| Colours | Sunset Melody, Midnight Jazz, Moonlight Sonata |
| Year | 2020 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your vivo Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your vivo V20 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most vivo Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your vivo V20 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.