Honor Pad 2 tablet repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Honor |
| Model | Pad 2 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2016 |
| Status | 2016 October |
| Dimentions | 209.3 x 123 x 8.1 mm (8.24 x 4.84 x 0.32 in) |
| Weight g | 340 |
| Weight oz | 11.99 |
| SIM | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| CPU | Octa-core (4×1.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| GPU | Adreno 405 |
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 3 GB RAM |
| Single Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED flash HDR panorama |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes with A-GPS GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Non-removable Li-Po 4800 mAh battery |
| Colours | Gold, White |
| Approx Price in EUR | 230 |
| Year | 2016 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Honor Tablet, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Honor Pad 2 Tablet is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Honor Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Honor Pad 2 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.