Samsung Galaxy Star 2 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Model | Galaxy Star 2 |
| Network Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2014 |
| Status | 2014 August |
| Dimentions | 109.8 x 59.9 x 11.8 mm (4.32 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight g | 107.6 |
| Weight oz | 3.81 |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen |
| Display Size | 3.5 inches, 36.5 cm |
| Display Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Chipset | SC6815A |
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Single Camera | 2 MP |
| Video Camera | 480p@24fps |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colours | Iris Charcoal, White |
| Approx Price in EUR | 120 |
| Year | 2014 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Samsung Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Samsung Galaxy Star 2 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Samsung Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Samsung Galaxy Star 2 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.