Oppo Find 5 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Oppo |
| Model | Find 5 |
| Network Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Dimentions | 141.8 x 68.8 x 8.9 mm (5.58 x 2.71 x 0.35 in) |
| Weight g | 165 |
| Weight oz | 5.82 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| GPU | Adreno 320 |
| Memory Card | No |
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
| Single Camera | 1.9 MP |
| Camera Features | LED flash panorama HDR |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colours | White, Black |
| Approx Price in EUR | 540 |
| Year | 2012 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Oppo Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Oppo Find 5 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Oppo Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Oppo Find 5 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.