Oppo Find 7 mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Oppo |
| Model | Find 7 |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – international model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) – International model |
| Network Speed | HSPA LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2014 |
| Status | 2014 May |
| Dimentions | 152.6 x 75 x 9.2 mm (6.01 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight g | 171 |
| Weight oz | 6.03 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches, 83.4 cm |
| Display Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); ColorOS |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| GPU | Adreno 330 |
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB RAM |
| Single Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Camera Features | Dual-LED flash panorama HDR |
| Loud Speaker | Yes with stereo speakers |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | Removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 5V/4A 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Colours | White, Black, Astro Black |
| Approx Price in EUR | 440 |
| Year | 2014 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Oppo Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Oppo Find 7 Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Oppo Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Oppo Find 7 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.