Samsung Galaxy Tab E 9.6 tablet repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Model | Galaxy Tab E 9.6 |
| Network Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2015 |
| Status | 2015 July |
| Dimentions | 241.9 x 149.5 x 8.5 mm (9.52 x 5.89 x 0.33 in) |
| Weight g | 490 |
| Weight oz | Wi-Fi)/ |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 9.6 inches, 267.2 cm |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| OS | Android 4.4 (KitKat) – EU model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Internal Memory | 8/16 GB |
| RAM | 1.5 GB RAM |
| Single Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP; 4.1, A2DP – USA model |
| GPS | Yes with A-GPS GLONASS BDS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 12 h (multimedia) |
| Music Play | Up to 95 h |
| Colours | Pearl White, Metallic Black |
| Approx Price in EUR | 200 |
| Year | 2015 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Samsung Tablet, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Samsung Galaxy Tab E 9.6 Tablet is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Samsung Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Samsung Galaxy Tab E 9.6 directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.