Samsung M130K Galaxy K mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Model | M130K Galaxy K |
| Network Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Network Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Announced | 2010 |
| Status | Discontinued |
| Dimentions | 119.5 x 59.6 x 12.4 mm (4.70 x 2.35 x 0.49 in) |
| Weight g | 131 |
| Weight oz | 4.62 |
| SIM | Mini-SIM |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 3.7 inches, 39.0 cm |
| Display Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Chipset | Hummingbird |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| Internal Memory | 8 GB |
| Single Camera | VGA |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Standby | Up to 570 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk Time | Up to 13 h 30 min (2G) / Up to 7 h 30 min (3G) |
| Colours | Black and Grey |
| Approx Price in EUR | 180 |
| Year | 2010 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Samsung Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Samsung M130K Galaxy K Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Samsung Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Samsung M130K Galaxy K directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.