Samsung Z mobile phone repair; our experts set the standard; we are the #1 choice for replacing cracked screens or a dead battery. Got a fault? We can fix it!
| Feature | Specification |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Model | Z |
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Network Speed | HSPA LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Announced | 2014 |
| Status | 2014 Q3 |
| Dimentions | 138.2 x 69.8 x 8.5 mm (5.44 x 2.75 x 0.33 in) |
| Weight g | 136 |
| Weight oz | 4.8 |
| SIM | Micro-SIM |
| Display Type | Super AMOLED capacitive touchscreen 16M colors |
| Display Size | 4.8 inches, 63.5 cm |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| OS | Tizen 2.2.1 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
| Single Camera | 2.1 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Loud Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes with A-GPS GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate |
| Battery | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
| Colours | Black, Black/brown |
| Year | 2014 |
NB: product specifications may vary by geolocation.
✅ What will it Cost?
After our technicians have examined your Samsung Mobile Phone, we will verify the total costs for repair or replacement. In many cases, a repair if your protected by insurance (it might be covered) even if your Samsung Z Mobile Phone is out of warranty, a plus is customers may have the capacity to claim.
Screen repair pricing
Battery repair pricing
Other repair pricing
✅ How long will it take?
The service centre like most Samsung Recommended Service Providers offer a quick turnaround service for many repairs, such as screen repair. If you send your Samsung Z directly to our Repair Centre our technician needs to repair it, and then we will return ship it to you, it will be ready for dispatch usually in approximately 3-10 working days dependant on parts and availability.